Events Calendar


Important Dates


Spring Fair: April 11-14, 2019
Washington State Fair: August 30 - September 22, 2019 (Closed Tuesdays & 9/4)

Daily Washington State Fair Hours


To search for a specific event, enter keywords in the search field below, then click the go button.

Pick a Date

Wednesday 19

2018 Washington State Fair

The Farm at SillyVille

The Farm at SillyVille


Map It

Details

Jr/Sr High School Art Show

Pavilion - 1st Floor


Map It

Details

Dairy Goats

Barn M


Map It

Details

Washington State Photographers Exhibition

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Piglet Palace

Piglet Palace


Map It

Details

Grange Displays

Barn J


Map It

Details

Discover the Dinosaurs

Centennial Building


Details

Jr. Poultry Exhibit

Barn A


Map It

Details

Fair Museum

Fair Museum


Map It

Details

Daily Dog Show

Barn F - 4-H Dogs & Cats


Map It

Details

Planting Patch

Planting Patch


Map It

Details

Pioneer Farm

Timber Gulch


Map It

Details

Tractor Tracks

Tractor Tracks


Map It

Details

Hereford and Highland Show

Barn N


Map It

Details

Fair Farm

Barn E


Details

Northwest Outdoors

NW Outdoors


Map It

Details

Mattress Firm ShowPlex

Mattress Firm ShowPlex


Map It

Details

Hand Spinning Fleece

AgriPlex


Map It

Details

Tacoma Fibercrafts 4x4s

Merchants Building


Map It

Details

Floral Exhibit

Barn J


Map It

Details

Chief Leschi School

Education Stage


Map It

Details

Scone Contest

Kitchen Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Timber Gulch

Timber Gulch


Map It

Details

Wool and Meat Breeds

AgriPlex


Map It

Details

Fine Arts Show

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

International Photo Salon

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Eric Haines - Comedy Variety Show

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Paul Langston - Mixed Media Wood Burning

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Laura Bergsma - Computer Drawing

Artists in Action


Map It

Details

Judy MacMillan - Hand Embroidery

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Mike Wendt - Wood Carving

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Vicky Nickelson - Pine Needle Baskets

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Roberto the Magnificent - Comedy Juggling

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Joan Harris and Colleen Power - Egg Artistry

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

Wahelut Schools

Education Stage


Map It

Details

Tumbleweed Crossing - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show

Timber Gulch


Map It

Details

Street Beat - Parkour Percussion

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Paul Treyz - Doll House Construction

Hobby Hall - Stage C


Map It

Details

Nisqually Canoe Family

Education Stage


Map It

Details

Larry G. Jones - The Man of 1002 Voices

Showplace Stage


Map It

Details

Paul Langston - Mixed Media Wood Burning

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Rock Bottom Boys - Hillbilly Rock

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Georgean Curran - Tatting

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Eric Haines - Comedy Variety Show

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Storytelling

Education Stage


Map It

Details

Pioneer Experience - 1880's Variety Show

Timber Gulch


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Carol Zandell - Wood Working

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Draft Horses & Driving Demonstrations

Arena G- W.H. Paulhamus Arena


Map It

Details

Carol Bartle - Rubber Stamping

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

Muckleshoot

Education Stage


Map It

Details

Larry G. Jones - The Man of 1002 Voices

Showplace Stage


Map It

Details

Pam Walker - Fused Glass Earrings

Artists in Action


Map It

Details

Free Face Painting

Sillyville


Map It

Details

Kat Stahl - Celtic Applique

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Roberto the Magnificent - Comedy Juggling

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Swinomish

Education Stage


Map It

Details

Street Beat - Parkour Percussion

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Tumbleweed Crossing - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show

Timber Gulch


Map It

Details

Paul Langston - Mixed Media Wood Burning

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Cathy Norberg - Cinnamon Roll Scones

Kitchen Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Dawn Golden - Paper Folding

Hobby Hall - Stage C


Map It

Details

Larry G. Jones - The Man of 1002 Voices

Showplace Stage


Map It

Details

Draft Horses & Driving Demonstrations

Arena G- W.H. Paulhamus Arena


Map It

Details

Totus Dance Troupe

Education Stage


Map It

Details

Laura Nixon, Charlene Meyers - Spinning and Drop Spindle Spinning

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Richard LaPlante - Wood Carving

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Rock Bottom Boys - Hillbilly Rock

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Michelle Vebber - Crochet

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Pioneer Experience - 1880's Variety Show

Timber Gulch


Map It

Details

Eric Haines - Comedy Variety Show

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Sarah Scott - Paper Crafting

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

Kelsea Dauth - Crochet

Artists in Action


Map It

Details

Paul Langston - Mixed Media Wood Burning

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

N.W. Inupiaq Dancers

Education Stage


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Roberto the Magnificent - Comedy Juggling

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Tumbleweed Crossing - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show

Timber Gulch


Map It

Details

Locus - Band

Showplace Stage


Map It

Details

Kathi Pugh - Cooking with Cast Iron

Kitchen Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Street Beat - Parkour Percussion

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Manaia

Education Stage


Map It

Details

Emily Donnelly & Tami Donnelly - Painting Jewelry and Shells

Hobby Hall - Stage C


Map It

Details

Rudy Horst - Wood Carving

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Chris Anderson

Outpost 47 Stage


Map It

Details

Laura Nixon, Charlene Meyers - Spinning and Drop Spindle Spinning

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Paul Langston - Mixed Media Wood Burning

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Good Friday - Band

Showplace Stage


Map It

Details

Diane Crawford - Eggs

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

Sheryl Small - Knitting

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Tsimshian Haayuuk

Education Stage


Map It

Details

Rock Bottom Boys - Hillbilly Rock

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Joan Jett & The Blackhearts and Cheap Trick

Columbia Bank Concert Series


Map It

Details

Puyallup Canoe Family

Education Stage


Map It

Details

EMAIL CLUB SIGNUP

Join the Fair E-Club to get the latest news, special discounts, exclusive concert presales and more!

Sponsors

MOBILE APP