Events Calendar


Important Dates


Spring Fair: April 11-14, 2019
Washington State Fair: August 30 - September 22, 2019 (Closed Tuesdays & 9/4)

Daily Washington State Fair Hours


To search for a specific event, enter keywords in the search field below, then click the go button.

Pick a Date

Wednesday 12

2018 Washington State Fair

Tacoma Weavers Guild Sheep to Shawl

Merchants Building


Map It

Details

Wanna Cupcake?

Kitchen Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Daily Dog Show

Barn F - 4-H Dogs & Cats


Map It

Details

Floral Exhibit

Barn J


Map It

Details

Horticulture Show

Barn J


Map It

Details

Simmental, Sim-Angus and Red Angus Show

Barn N


Map It

Details

Northwest Outdoors

NW Outdoors


Map It

Details

Discover the Dinosaurs

Centennial Building


Details

International Photo Salon

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Piglet Palace

Piglet Palace


Map It

Details

Geese & Turkeys

Barn A


Map It

Details

The Farm at SillyVille

The Farm at SillyVille


Map It

Details

Animals of the World

Barn M


Map It

Details

Timber Gulch

Timber Gulch


Map It

Details

Fine Arts Show

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Jr/Sr High School Art Show

Pavilion - 1st Floor


Map It

Details

Washington State Photographers Exhibition

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Grange Displays

Barn J


Map It

Details

Mattress Firm ShowPlex

Mattress Firm ShowPlex


Map It

Details

Fair Farm

Barn E


Details

Sheep Show

Arena I - Town & Country Arena 1


Map It

Details

Pioneer Farm

Timber Gulch


Map It

Details

Fair Museum

Fair Museum


Map It

Details

Rabbits & Cavies

Barn A


Map It

Details

Tractor Tracks

Tractor Tracks


Map It

Details

Planting Patch

Planting Patch


Map It

Details

Darlene Dihel - Watercolor Sumi-e Demonstration

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Gary Waldron - Leather Journals

Artists in Action


Map It

Details

Bonna Turney, Jean Thomas, Counted X Stitch on Waster Canvas

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

The Islanders Steel Drum Band

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Paula Marquis & Roger Kaiser - Leather

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Charlene Phinney, Robin Dickson - Vintage Sewing Machine Repair

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Roberto the Magnificent - Comedy Juggling

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Lola Rudrud - Stained Glass

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

Tumbleweed Crossing - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show

Timber Gulch


Map It

Details

Paul Treyz - Doll House Constructions

Hobby Hall - Stage C


Map It

Details

The Zaniac Comedy Show

Showplace Stage


Map It

Details

Street Beat - Parkour Percussion

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

The Everly Set

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Carrie Larson - Maple Cinnamon Scones

Kitchen Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Goat Show

Arena L - Town & Country Arena 2


Map It

Details

Darlene Dihel - Watercolor Sumi-e Demonstration

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Carol Zandell - Wood Working

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Embroidery Guild

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

The Islanders Steel Drum Band

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Pioneer Experience - 1880's Variety Show

Timber Gulch


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Free Face Painting

Sillyville


Map It

Details

ViQ Tree Keefer - Wire Weaving

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

The Zaniac Comedy Show

Showplace Stage


Map It

Details

Draft Horses & Driving Demonstrations

Arena G- W.H. Paulhamus Arena


Map It

Details

Carol Ann Bauer - Potters Wheel

Artists in Action


Map It

Details

Embroidery Guild

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Roberto the Magnificent - Comedy Juggling

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Tumbleweed Crossing - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show

Timber Gulch


Map It

Details

Darlene Dihel - Watercolor Sumi-e Demonstration

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Street Beat - Parkour Percussion

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Annie Laurie Burke- Bead Work and Polymer Clay

Hobby Hall - Stage C


Map It

Details

The Zaniac Comedy Show

Showplace Stage


Map It

Details

Chili Contest

Kitchen Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Draft Horses & Driving Demonstrations

Arena G- W.H. Paulhamus Arena


Map It

Details

Emily Donnelly & Tami Donnelly - Painting Jewelry and Shells

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

Swine Show

Arena I - Town & Country Arena 1


Map It

Details

The Everly Set

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Embroidery Guild

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

The Islanders Steel Drum Band

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Mariet O'Leary - Zentangle

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

Embroidery Guild

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Equine Show - Intermediate and Senior Harness - Harness Driving

Paulhamus Arena


Map It

Details

Pioneer Experience - 1880's Variety Show

Timber Gulch


Map It

Details

Arturo Torres - Photography

Artists in Action


Map It

Details

Pierce County Community Band

Showplace Stage


Map It

Details

Darlene Dihel - Watercolor Sumi-e Demonstration

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Roberto the Magnificent - Comedy Juggling

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Wool Riders Only - Mutton Busting

Wool Riders Only


Map It

Details

Paradosi Ballet Company

Showplace Stage


Map It

Details

Street Beat - Parkour Percussion

Fountain Plaza Stage


Map It

Details

Pam Stern - Paper Crafting

Hobby Hall - Stage C


Map It

Details

Tumbleweed Crossing - Comedy Wild West Gunfight Stunt Show

Timber Gulch


Map It

Details

Laura Nixon - Spinning

South Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

The BGP Band - Indie Pop Rock

Outpost 47 Stage


Map It

Details

David Jensen & Jeff Bement - Leather

Hobby Hall - Stage A


Map It

Details

The Everly Set

Coca-Cola Stage


Map It

Details

Charlene Meyer - Drop Spindle Spinning

North Stage - Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

Puyallup Cheer Academy

Showplace Stage


Map It

Details

Darlene Dihel - Watercolor Sumi-e Demonstration

Pavilion - 2nd Floor


Map It

Details

MaryKay McDonnell - journals and Scrap Booking

Hobby Hall - Stage B


Map It

Details

An Evening with Seal

Columbia Bank Concert Series


Map It

Details

EMAIL CLUB SIGNUP

Join the Fair E-Club to get the latest news, special discounts, exclusive concert presales and more!

Sponsors

MOBILE APP